26 Nisan 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Kuşlara adanan ömür

Ülkesinden kilometrelerce yol katederek geldiği Iğdır’daki Aras Kuş Cenneti’nde uçamayan bir ebabil kuşunun tedavisini üstlenen ve dünyanın pek çok ülkesinde kuş halkalama ile tedavi amacıyla yapılan çalışmalara katılan kuş bilimci Miche Fort, ömrünü kuşlara adadı.

Güney Afrika’dan bir süre önce Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Çıyrıkçı köyüne gelen Miche Fort, Türkiye’nin en önemli kuş halkalama istasyonlarından Aras Kuş Cenneti ve Halkalama İstasyonu’nda gönüllü olarak araştırmalara başladı.

Türkiye’nin yanı sıra daha önce dünyanın birçok ülkesine giderek gerek kuş halkalama ve kuşların tedavileri çalışmalarına katılan Fort, bilime sağladığı katkı dışında hayvanların da yardımına koşuyor.

Fort, bölgedeki kuş halkalama çalışmaları dışında köylüler tarafından bulunup halkalama istasyonuna teslim edilen bir ebabil kuşunun tedavisini üstlendi.

Miche Fort, dünyanın farklı yerlerindeki kuş halkalama istasyonlarını gezerek doğa bilimleri üzerine çalışmalar sürdürdüğünü söyledi.

İstasyonlarda birçok kuşu halkalayarak bilime katkıda bulunmanın yanı sıra yardıma ihtiyacı olan hayvanlar için de çalışma yürüttüklerini anlatan Fort, şunları belirtti:

Kuşlar çeşitli nedenlerden dolayı yaralanabiliyor. Ben de elimden geldiği kadarıyla onların tekrar hayata dönmeleri için uğraşıyorum. Ama bazen ne kadar uğraşsak da onların durumunda istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz, kalıcı hasarlar olabiliyor.

Fort, hem lisanslı halkalayıcı, hem de kuş bilimcisi
Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürü Mete Türkoğlu da Fort’un Cape Townlu olduğunu ve beşinci kez Iğdır’a geldiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Fort, şu anda sezonunu bizimle sürdürüyor. Fort hem lisanslı halkalayıcı, hem de kuş bilimcisi. Kuşları tanıyor, erkek mi dişi mi diye karar verebilecek, tedavi yapabilecek ve birçok dalda gelişmiş, uzman nitelikte kişi. Dünyadaki ornitologların yer aldığı bir topluluk var, hepsi irtibat halindeler. Hangi halkalama istasyonunda çalışma yapılacaksa duyuru yapılıyor, örneğin istasyonumuza lisanslı halkalayıcı lazım diye duyuru yapıyoruz, Cape Town’dan, Polonya’dan, Almanya’dan veya başka bir ülkeden kuş bilimcileri istekte bulunuyorlar, biz de deneyimlerine göre seçip buraya getirtiyoruz.

Halkalanıp kayıt altına alınan ebabil kuşu, Iğdır Aras Kuş Cenneti’nde envantere kaydedilen 184. kuş türü oldu.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü